Ana sayfa Vergi Yapı kayıt belgeleri Gayrimenkul sermaye iradı beyanında indirim olarak yazılabilir mi?

Yapı kayıt belgeleri Gayrimenkul sermaye iradı beyanında indirim olarak yazılabilir mi?

Yapı kayıt belgeleri Gayrimenkul sermaye iradı beyanında indirim olarak yazılabilir mi?

406
0

Konu: İmar Kanununun Geçici 16’ncı Maddesi Kapsamında Ödenen Yapı Kayıt Belgesi Bedelinin Gayrimenkul Sermaye İradı Beyanında Gerçek Gider Olarak Dikkate Alınıp Alınmayacağı hk.

Soru

… imar Kanununun geçici 16’ncı maddesi kapsamında ödenen yapı kayıt belgesi bedelinin gayrimenkul sermaye iradının tespitinde gerçek gider olarak dikkate alınıp alınmayacağı hususunda bilgi talep edildiği anlaşılmakta olup, konu hakkında…

Cevap

…7143 sayılı Kanununun 16’ncı maddesi ile İmar Kanununa eklenen geçici 16 ncı madde hükmü uyarınca ödenen yapı kayıt belgesi bedeli, taşınmazın iktisadi kıymetini artırdığından, bu bedelin taşınmazın maliyet bedeline eklenmesi ve taşınmazın kalan faydalı ömrü dâhilinde itfa edilmesi gerekmektedir.

 


Kaynak: Zonguldak Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir, Kurumlar ve Diğer Vergiler Müdürlüğü 11.07.2019 – 84695066-120[Gvk/74]-E.54085
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here