Ana sayfa Muhasebe Yabancı şirketler hesap planını dövizli olarak kullanabilir mi?

  Yabancı şirketler hesap planını dövizli olarak kullanabilir mi?

  Limited şirkete ait binek aracın satışı muhasebe kaydı yapılır mı?

  58
  0

  Yabancı sermayeli anonim şirket, ithal ettiği malları dövizli takip edebilir mi?

  Mal aktife alındıktan sonra dövizli takip diye bir işlem olmaz.

  Dövizli borç, alacak kasa banka, çekler ve avanslar için değerleme yapılır.

  Şirketin yabancı sermayeli olmasının bir ayrıcalığı olmaz.

  ——————————————————————————————————————————

  Limited şirkete ait binek aracın satışı muhasebe kaydı yapılır mı?

  Satış muhasebe kayıtlarında yer alır.

  Satıştan elde edilen kazanç veya zarar ilgi hesaplarda ve Gelir tablosunda yer alır.

  ——————————————————————————————————————————

  Yabancı sermayeli şirket kuruluşu yapacağım,

  Multiple Network Marketing (avon,amway,herbalife gibi firmaların yaptıkları satış modeli) sistemi hakkında vergisel süreç nasıl işliyor?

  Bahsetmiş olduğunuz şirketin elde etmiş olduğu kazancın vergilendirilmesinde bir farklılık yoktur. Vergilendirme modeli diye bir uygulama olmaz. Türkiye’de Kurulu tam mükellef kurumlar, Kurumlar Vergisi ve KDV kanunlarına göre vergilendirilir.

  ——————————————————————————————————————————

  Yabancı ortaklı dış ticaret faaliyetinde bulunacak bir Limited şirket kuracağız. Şirket ortağının ikamet tezkeresi mevcuttur. Şirketin sermayesi 100 bin TL olup 1 ay içinde sermaye ödenecektir. Şirket kuruluşu tamamlandıktan sonra şirket ortağı için çalışma iznine başvuru yapacağız. Çalışma izni ve SGK durumuyla alakalı dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

  Yabancı sermayeli şirketler için çalışma izni uygulamaları 4875 numaralı Doğrudan Yabancı Yatırım Kanunu kapsamında değil, 4817 numaralı Yabancıların Çalışma İzni Kanunu’nda düzenlenmiştir.

  Şirket müdürü yabancı uyruklu ise o kişinin çalışma izni alması zorunludur.

  Yabancı ortağın, Türkiye’de geçerli bir ikamet tezkeresi bulunması durumunda yurt içinden, ikamet tezkeresi olmaması durumunda vatandaşı olduğu ülkenin Türk büyükelçiliği aracılığıyla çalışma izni müracaatı yapılır.

  İlk başvuruda çalışma izinler bir senelik olarak verilmektedir.

  Birinci senenin dolmasına iki ay kala uzatma başvurusu yapılması gerekmektedir.

  Uzatma başvurularında şirketin, Vergi, SGK, Bağ-Kur borçlarının bulunmaması, prim ödemelerin tam olarak gösterilmiş olması gerekmektedir.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here