Ana sayfa Çalışma Hayatı Yabancı Çalışma İzinlerinde Süre Uzatımı Nasıl Yapılır?

  Yabancı Çalışma İzinlerinde Süre Uzatımı Nasıl Yapılır?

  1783
  2

  1- YABANCI ÇALIŞMA İZİNLERİNDE SÜRE UZATIMI NEYE GÖRE YAPILIR?
  6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunun 10’uncu maddesine göre; Çalışma izin başvurusunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca olumlu değerlendirilmesi hâlinde yabancıya, iş veya hizmet sözleşmesinin süresini aşmamak koşuluyla, gerçek veya tüzel kişiye ya da kamu kurum veya kuruluşuna ait belirli bir işyerinde veya bunların aynı işkolundaki işyerlerinde belirli bir işte çalışmak şartıyla ilk başvuruda en çok 1 yıl geçerli çalışma izni verilmektedir.

  2- YABANCI ÇALIŞMA İZİN SÜRE UZATIMI NASIL YAPILIR?
  2.1-
  Çalışma izninin süre uzatım başvurusunun mutlak surette çalışma izni süresi dolmadan yapılması zorunludur. Bu süre dolduktan sonra yapılan uzatma başvuruları reddedilir. Çalışma izninin süre uzatım başvurusu, mevcut çalışma izni süresinin dolmasına 60 gün kalmasından itibaren yapılır.
  2.2- 1 yıllık kanuni çalışma süresinden sonra, 6735 sayılı Kanunun 7’nci maddesine göre yapılacak uzatma başvurusunun olumlu değerlendirilmesi hâlinde aynı işverene bağlı olarak ilk uzatma başvurusunda en çok 2 yıl, sonraki uzatma başvurularında ise en çok 2 yıla kadar çalışma izni verilir.
  2.3- Farklı bir işveren yanında çalışmak üzere yapılan başvurular ilk başvuru usul ve esaslarına tabi olarak değerlendirilir.

  Kaynak: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  2 YORUMLAR

  1. Farklı işveren de çalışmak üzeri başvuruda, eski çalışma izini başvuru yapıldıktan sonra mı iptal olmalı yoksa başvuru değerlendirme zamanına kadar devam etmesi gerekiyor?

   • Çalışma izni uzatma başvurusu bulunan yabancılar, çalışma izin süresinin sona erdiği tarihten itibaren kırkbeş günü geçmemek ve yaptığı işin mahiyeti değişmemek kaydıyla aynı işyeri ve meslekte çalışmaya devam edebilir. Bu süre içerisindeki çalışma kanuni çalışma olarak kabul edilir ve yabancının, ilgili mercilerin ve işverenin yükümlülükleri aynı şekilde devam eder.

    Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya konutta çalışmak üzere verilmekte olup, yabancının bu işyerinden ayrılması halinde izin geçerliliğini yitirmektedir. Bir işverenin yanında çalışma izni bulunan bir yabancının aynı izinle başka bir işyerinde çalışabilmesi mümkün bulunmadığından, yeni işvereninin Bakanlığımıza çalışma izin başvurusunda bulunarak kendi işyerinde çalıştırmak üzere yeni bir çalışma izni alması gerekmektedir. Yeni işverenin bu yabancıya ilişkin çalışma izin talebinin Bakanlığa olumlu değerlendirilmesi halinde önceki çalışma izni iptal edilir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here