Ana sayfa SGK Yabancı bir personeli eleman statüsünde çalışma izni alarak çalıştırdığımızda vereceğimiz ücret en...

Yabancı bir personeli eleman statüsünde çalışma izni alarak çalıştırdığımızda vereceğimiz ücret en az ne kadar olmalıdır?

Yabancı bir personeli eleman statüsünde çalışma izni alarak çalıştırdığımızda vereceğimiz ücret en az ne kadar olmalıdır?

412
0

Türkmenistan uyruklu bir vatandaşı satış elemanı olarak çalıştırmak istiyoruz bu kişi için çalışma izni aldığımızda bu kişiye asgari ücret vereceğiz bu kişiyi asgari ücretle çalıştırabilir miyiz? Sanırım geçici koruma kapsamında olmayan yabancılarda en basit işlerde bile asgari ücretin an az 1,5 katı olması gerekiyormuş. Ama gerçekte biz bu kişiye asgari ücret vereceğiz. Asgari ücretle çalıştırırsak nelerle karşılaşırız?

Satış elemanı, pazarlama, İhracat görevlisi gibi eleman statüsünde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1,5 katı 2.558,00 x 1,5 = 3.837,60 TL

Özellikle yabancı işçi çalıştıran kurumların bu ücret tutarlarına dikkat etmesi önem taşımaktadır.

Aksi halde hem SGK tarafından yapılan çapraz kontrollerde ek belge verilmesi ve buna bağlı idari para cezası ve prim ödenmesi riski ortaya çıkacak hem de çalışma izninin yenilenmemesi riski doğabilecektir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here