Ana sayfa Vergi Vergi Numarası İle SGK İşyeri Sicil Numarasının Eşleştirilmesi Nasıl Yapılacak?

  Vergi Numarası İle SGK İşyeri Sicil Numarasının Eşleştirilmesi Nasıl Yapılacak?

  8352
  0

  1- VERGİ VE SGK NUMARALARI EŞLEŞTİRME İŞLEMİ HANGİ EVRAK İLE YAPILACAK?
  1.1-
  Vergi kanunlarına göre muhtasar beyanname verme yükümlülüğü bulunan,
  1.2- Aynı zamanda 5510 sayılı Kanuna göre aylık prim ve hizmet belgesi veren
  mükelleflere/işverenlere vergi kimlik numaraları ile kurum işyeri sicil numaralarının eşleştirilmesi amacıyla,
  bir defaya mahsus olmak üzere Tebliğ ekinde yer alan Vergi Kimlik Numarası ile SGK İşyeri Sicil Numarasının Eşleştirilmesine İlişkin Bildirimi (Ek-8) elektronik ortamda gönderme zorunluluğu getirilmiştir.

  2- VERGİ VE SGK NUMARALARI EŞLEŞTİRME İŞLEMİ NEREDEN VE NE ZAMAN YAPILABİLİR?
  Vergi Kimlik Numarası ile SGK İşyeri Sicil Numarasının Eşleştirilmesine İlişkin Bildirim, eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurularak 340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda bu Tebliğin yayım tarihini izleyen ayın sonuna kadar internet vergi dairesi üzerinden (https://intvrg.gib.gov.tr/) elektronik ortamda gönderilecektir.

   3- VERGİ VE SGK NUMARALARI EŞLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN BAŞLANGIÇ TARİHİ NEDİR?
  Tebliğin, Geçici 1’inci maddesinde belirtilen vergi kimlik numarası ve SGK numarası eşleştirme işlemi Tebliğ yayım tarihinden itibaren yani 18.02.2017 tarihinden itibaren yapılmaya başlanmıştır.

  Ek 8 İçin Tıklayınız

  Kaynak: Resmi Gazete (18.02.2017 – 29983)

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here