Ana sayfa Muhasebe Vergi mükellefiyeti olmayan kişilere yapılan ürün teslimlerinin iadesinde nasıl bir belge düzenlemeliyiz?

  Vergi mükellefiyeti olmayan kişilere yapılan ürün teslimlerinin iadesinde nasıl bir belge düzenlemeliyiz?

  58
  0

  Firmamız Türk Silahlı Kuvvetlerine ait piyade okuluna Mart 2020 döneminde fatura kesmiştir. Pandemiden dolayı ürünlerin iadesi yapılması gerekiyor. Piyade okulunun mükellefiyeti olmadığından iade faturası düzenleyemiyor tutanak düzenleyebiliyor. Almış olduğumuz bu tutanağa istinaden iade işlemini yapabilir miyiz; yoksa gider pusulası düzenlememiz mi gerekiyor?

  Gider pusulası düzenlenmesi gerekir. (Tutanak da gider pusulasına eklenir)

  Firmalar, kendi personelinin yemek ihtiyacını karşılamak için, herhangi bir vakıftan gider pusulayla ödenmesi şartıyla 50.000 TL- 100.000 TL arasında et alabilir mi?

  Vakıflar vakıf senedinde belirtilen işleri yaparlar. Vakfın ticari faaliyeti ise İktisadi işletmeleri aracılığı ile yapılır.

  Vakıf tüzel kişiliğinden Gider pusulası ile mal ve hizmet satın alınmaz.

  Vakıf iktisadi işletme kuracak fatura düzenleyecektir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here