Ana sayfa Muhasebe Vergi mükellefiyeti olmayan kişilerden alınan araçlar işletme kayıtlarına alınırken gider pusulası düzenlenmeli...

Vergi mükellefiyeti olmayan kişilerden alınan araçlar işletme kayıtlarına alınırken gider pusulası düzenlenmeli midir?

236
0
Vergi mükellefiyeti olmayan kişilerden alınan araçlar işletme kayıtlarına alınırken gider pusulası düzenlenmeli midir?

Bir gelir vergisi mükellefi işyeri aktifinde kayıtlı olmayan ticari aracını sattığında, yine gelir vergisi mükellefi olan alan taraf, gider pusulası düzenleyebilir mi? KDV uygulanmalı mıdır?

Satış için düzenlenen noter belgesi dışında alan kişi vergi mükellefi olduğu için Gider pusulası düzenlenir. Gider pusulasında KDV ve GV stopajı hesaplanmaz.

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Şahıstan alınan gayrimenkuller için gider pusulası kesilecek mi?

Gider pusulası ile şahıslardan alınan ikinci el aracın satışında KDV olacak mı?

Gider pusulası ile alınan araçlarda nasıl bir işlem uygulanır?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here