Ana sayfa Vergi Vergi mükellefiyeti olan bir kişiden kiraladığımız araç için KDV2 beyannamesi vermek zorunda...

Vergi mükellefiyeti olan bir kişiden kiraladığımız araç için KDV2 beyannamesi vermek zorunda mıyız?

Vergi mükellefiyeti olan bir kişiden kiraladığımız araç için KDV2 beyannamesi vermek zorunda mıyız?

504
0

Esas faaliyeti araç kiralama olmayan bir vergi mükellefinin şahsına ait bir aracı şirketimize kiraladık. Faaliyeti araç kiralaması olmadığından şirketimize fatura da düzenleyememektedir. Biz muhtasar beyannamemizde ve KDV2 beyannamemizde gerekli bildirimleri yaparak giderleştirmekteyiz. Sizce bu işlem doğru mudur, yoksa şahsın esas faaliyetinden dolayı vergi mükellefiyeti olduğundan araç kiralama faaliyeti için de vergi dairesine bildirim de bulunup bize fatura mı düzenlemesi gerekir?

Araç aktif de kayıtlı ise; Kiralama yaptığınız şirket fatura düzenleyebilir. Araç şahsın özel mülkiyetinde ise (2) no.lu KDV beyannamesi verilir. Vergi uygulamalarında şirketlerin faaliyet konusu dikkate alınmaz. Vergiyi doğuran olay varsa vergide vardır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here