Ana sayfa Mevzuat Vergi mükellefi mükellef olmayan birine çek düzenleyebilir mi?

Vergi mükellefi mükellef olmayan birine çek düzenleyebilir mi?

Vergi mükellefi olan bir tacirin, vergi mükellefi olmayan birine çek düzenlemesinin hukuki ve mali herhangi bir yaptırımı var mıdır?

102
0

Vergi mükellefi olan bir tacirin, vergi mükellefi olmayan birine çek düzenlemesinin hukuki ve mali herhangi bir yaptırımı var mıdır?

Çek elbette kesebilir ancak bu çek ticari alışveriş çeki ise vergi mükellefi olmayan biri sattığı mala karşılık çek alması doğru olmayacaktır, mali tarafta suça ortaklık olarak da değerlendirilebilir.

Çek kanununda bu yönde bir düzenleme olup olmadığına da bakılmalı.

 


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here