Ana sayfa Vergi Vefat eden şirket ortağının hisseleri tek bir mirasçıya geçebilir mi?

  Vefat eden şirket ortağının hisseleri tek bir mirasçıya geçebilir mi?

  518
  0

  Vefat eden Limited şirket ortağının mirasçıları mirası kabul etmiş fakat şirkette ortaklık payına sahip olmak istemiyorlar. Bu durumda nasıl bir yol izlenmelidir? Ortak olmasalar dahi ölüm tarihine kadar şirket borçlarından mirasçılarda sorumlu oluyorlar doğru mudur? Tüm mirasçılar tek bir mirasçının hisseleri üzerine almasını istediklerinde nasıl bir yol izlemeliyiz?

  Şirketteki ortaklık payı için ancak noterden devir veya mirasçılardan biri lehine feragat edilebilir, buna istinaden karar alınarak sicilden tescili yapılabilir. Diğer taraftan kabul edilen miras nedeni ile borçlardan mirasçılar sorumludur.

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BENZER İÇERİKLER

   

  Vefat eden şirket ortaklarından birisinin varisleri reddi miras yaparsa şirket ne yapmalıdır?

   

   

   

  Vefat Eden Eşin Kıdem Tazminatı Alınabilir mi?

   

   

   

  Vefat eden kişi için ödenen stopajlar varisleri tarafından kira geliri beyanında mahsup edilebilir mi?

   

   

   

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here