Ana sayfa Vergi Vefat eden gelir vergisi mükellefinin gelir vergisi beyannamesi ne zamana kadar bildirilmelidir?

  Vefat eden gelir vergisi mükellefinin gelir vergisi beyannamesi ne zamana kadar bildirilmelidir?

  Ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde yıllık gelir vergisi beyannamesi verilecektir (gvk md.92)

  130
  0
  Gerçek kişi olarak vergi mükellefiyetini 2020 Şubat ayında kapattığımız kişi 2020 ekim ayında vefat etmiştir. Gelir vergisi beyannamesini mart ayında mı vermem gerekiyor yoksa ölüm tarihinden itibaren 3 ay içinde mi vermem gerekiyor? 

  Ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde yıllık gelir vergisi beyannamesi verilecektir (gvk md.92)


  İnşaat işçiliği yapan işçi Gelir Vergisi ödemesi için ne yapmalıdır? 2020 yıl içinde çalışmıştır ve vergi karnesi yoktur. Belli bir matrah sınırı var mıdır? Vergi dairesinden mi işlem yapmalıdır veya internetten işlem yapabilir mi? 

  İnternetten işlem yapılmaz. İşçi İkamet ettiği yerdeki vergi dairesine müracaat ederek GVK 64/ 3. maddesine göre DİĞER ÜCRETLİ” mükellefiyetİ açtırmalıdır. 

  GVK 118. Maddesine göre tarhiyat yaptıracak ve maddede belirtilen sürede ödeyecektir. 


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here