Vefat eden çalışanın varislerine ödenen ölüm tazminatı vergi kesintisine tabi midir?

Vefat eden çalışanın varislerine ödenen ölüm tazminatı vergi kesintisine tabi midir?

307
0
PAYLAŞ

 Şirketimizde 03.07.2018 tarihinde çalışmaya başlamış 25.11.18’de kalp krizi nedeni ile vefat etmiş çalışanımızın varislerine, 28.12.18’de ölüm tazminatı bedeli olarak 1 aylık maaş ödemesi yaptık. Bunu hangi ayın muhtasar beyannamesinde beyan etmeliyim; gelir ve damga vergisi mi, sadece damga vergisi mi?

(10.01.2019 20:50)

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 25/1 inci maddesinde, “Ölüm, sakatlık, hastalık ve işsizlik sebepleriyle verilen tazminat ve yapılan yardımlar;” ın gelir vergisinden müstesna olduğu belirtilmiştir. Ödenecek tazminat hesaplanırken gelir vergisi ve sgk primi kesilmemelidir. Sadece damga vergisi kesintisi yapılmalıdır.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Vefat eden ve varis yurt dışında farklı ülkedeyse Veraset Beyannamesinin verilme süresi nedir?

 

Varisler, Veraset ve İntikal Vergi Beyannamesini birlikte veya ayrı ayrı verebilir mi?

 

Vefat Eden Eşin Kıdem Tazminatı Alınabilir mi?

 

Vefat eden SMMM’nin şirketinin faaliyetine ailesi devam edebilir mi?

 

Vefat eden babamdan bana devir olan işletmenin KDV tevkifatından doğan alacağını ben talep edebilir miyim?

 

Vasiyet bırakarak vefat eden yönetim kurulu üyesini Y.K.’da kim temsil edecektir?

 

 

BİR CEVAP BIRAK