Ana sayfa Dünya Uluslararası hazırgiyim ve tekstil ticareti düşüşe geçti

Uluslararası hazırgiyim ve tekstil ticareti düşüşe geçti

20
0

Dünya hazırgiyim ve tekstil ticaretinin bu yılın ilk çeyrek döneminde sert düşüşte olduğu, düşüş oranının genel ticaretteki
düşüşten daha fazla olduğu belirtilmektedir.

UNCTAD – Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı güncel verilerine göre bu yılın ilk çeyrek döneminde genel mal ticareti geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık % 5 oranında daralırken, aynı dönemde hazırgiyim ve tekstil mal ticareti ise yaklaşık % 12 daralmış bulunmaktadır.

Son gelen tahminlere göre ise yılın ikinci çeyrek döneminde ve yıl genelinde mal ticaretindeki düşüş daha da derinleşecek.

Güncel tahminlere göre dünya genel mal ticareti yılın ikinci çeyrek döneminde % 27 daralırken, yıl genelindeki düşüş ise % 20 oranına erişecek.

UNCTAD Uluslararası Ticaret Direktörüne göre bu yılın ikinci yarısında olası bir toparlanmanın önünde ciddi belirsizlik ve olası Covid-19 ikinci dalga riskleri mevcut.

Tahminler ne yönde olursa olsun, gerek genel mal ticareti, gerekse hazırgiyim ve tekstil küresel ticaretinin 2020 yılı genelinde 2019 yılına göre epey geride kalacağı görülmektedir.


Kaynak: İHKİB Haziran 2020
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here