Ana sayfa Çalışma Hayatı Ücretsiz izin desteğine başvuran firmalar personellerine ilk 7 gün yarım ücret ödemeli...

Ücretsiz izin desteğine başvuran firmalar personellerine ilk 7 gün yarım ücret ödemeli midir?

64
0

Nisan ayının tamamında ücretsiz izinde olan personel için nakdi ücret desteğinden yararlanılmış ve 29 pandemi ücretsiz izin ve diğer seçilerek bordro kaydı yapılmıştır.

Burada uygulama gereği 14 gün ücret desteğinden yararlanmış olup geri kalan 16 gün normal ücretsiz olarak kayıtlara yansımıştır. Buna istinaden bordro rakamları 0,00 olarak tahakkuk etmiştir. Uygulama bu şekilde midir?

Eğer işyerinizde zorlayıcı nedenlerle iş durmuşsa; 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır.

Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB’de bildirilmesi gerekmektedir.

Yoksa nakdi ücret desteğinde ilk 7 gün işveren tarafından uygulanır diye bir hüküm bulunmamaktadır.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here