Ana sayfa Çalışma Hayatı Ücreti ödenmeyen gemi personeli iş sözleşmesini tek taraflı olarak feshederse kıdem tazminatı...

Ücreti ödenmeyen gemi personeli iş sözleşmesini tek taraflı olarak feshederse kıdem tazminatı alabilir mi?

213
0

Deniz İş Kanunu’na göre on bir ay 15 gün hizmeti olan gemi adamı kıdem tazminatına hak kazanır mı?

Deniz İş Kanunu’na göre on bir ay 15 gün hizmeti olan gemi adamı kıdem tazminatına hak kazanamaz. Çünkü, 854 sayılı Deniz İş Kanunu’nun 20’nci maddesinde hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl ibaresi yer aldığından kıdem tazminatı almak için hizmet süresi en az 1 yıl olmalıdır.

 

Gemi adamı tutuklanırsa kıdem tazminatına hak kazanabilir mi?

Gemi adamı tutuklanırsa kıdem tazminatına hak kazanamaz. 854 sayılı Deniz İş Kanunu’nun 14’üncü maddesinde işveren tarafından bu Kanunun 14’üncü maddesinin 1’inci fıkrası dışında feshedilirse kıdem tazminatı ödeneceği belirtilmiş olup, tutukluluk da aynı Kanunun 14’üncü maddesinin 1’nci bendi hallerindendir.

 

İşveren tarafından ücreti ödenmeyen gemi adamı tek taraflı hizmet akdini feshederse kıdem tazminatına hak kazanır mı?

İşveren tarafından ücreti ödenmeyen gemi adamı tek taraflı hizmet akdini feshederse kıdem tazminatına hak kazanmaktadır. 854 sayılı Deniz İş Kanunu’nun 20’nci maddesi ve 14’üncü maddesinin II’inci bendine göre kıdem tazminatının ödeneceği belirtilmektedir.

 


Kaynak: Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here