Ana sayfa Muhasebe Ücret ödemesi dövizli olarak yapılabilir mi

Ücret ödemesi dövizli olarak yapılabilir mi

966
0

Ücret ödemesi dövizli olarak yapılabilir mi ?

SORU
… %100 Yabancı tüzel kişi sahipli anonim şirketiz. (limanda Türk ve yabancı bayraklı gemilere sertifikalandırma hizmeti vermekteyiz) Bakanlıktan çalışma izini alarak çalıştırdığımız yabancı uyruklu işçilere ücretlerini döviz bazında ödeyebilir miyiz?… (14.10.2018 17:46)

CEVAP

Çalışma mevzuatımızda çalışanlara yabancı para birimleri/döviz ile ücret ödenmesi yasaklanmıştır. Keza İş Kanunumuzda açıkça ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkak, yabancı para olarak kararlaştırılmış olsa bile ödeme günündeki rayice göre Türk parası ile ödenmesi zorunlu tutulmuştur.


KaynakİSMMMO – Danışmana Soru-Cevap bölümü
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Karen Audit veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Şirkette fiilen çalışan ortağa ücret ödemek zorunda mıyız?

İşvereninizin Birkaç Ay Ücret Ödememesi Yasal mı?

Site Yönetimleri tarafından yapılan ücret ödemeleri Gelir Vergisine tabi midir?

Ücret Ödemelerinden Damga Vergisi Kesintisi Yapılır mı?

İşverenin Kadınlara Erkeklerden Daha Az Ücret Ödemesi Kanuna Uygun mudur?

Dikkat! Ücret Ödemelerini Bankadan Yapmak Zorundasınız!

İş Akdi Feshedilen Üst Düzey Yöneticilere Rekabet Yasağı Çerçevesinde Yapılan Ödemeler Ücret Sayılır mı? Ticari Kazancın Tespitinde Gider Olarak İndirilmesi Mümkün müdür?

BES sözleşmelerinde Prim vb. ek ücretler için katkı payı ödemesi yapılacak mıdır?

Ücret Olarak Vergilendirilecek Diğer Ödemeler Nelerdir?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here