Ana sayfa Çalışma Hayatı Ücret garanti fonundan 3 ay süreyle maaş alan bir kişi işsizlik maaşı...

Ücret garanti fonundan 3 ay süreyle maaş alan bir kişi işsizlik maaşı başvurusu yaptığında bu ödenen ücretler maaşından mahsup edilir mi?

44
0

İşçinin ücret garanti fonundan 3 ay süreyle ücret alması durumunda, bu alınan ücret ve süre kişinin işsizlik ödeneği almasında engel teşkil eder mi? Etmezse de bu üç aylık süre işçinin işsizlik ödeneği alacağı süreden mahsup edilir mi? İşçi işsizlik ödeneğini tam olarak alabilir mi?

Sigortalıları hizmet akdine tabi olarak çalıştıran işverenin konkordato ilan etmesi, işveren için aciz vesikası alınması, iflası, iflasın ertelenmesi nedenleri ile işverenin ödeme güçlüğüne düştüğü hallerde geçerli olmak üzere, işçilerin iş ilişkisinden kaynaklanan üç aylık ödenmeyen ücret alacaklarını karşılamak amacı ile Ücret Garanti Fonu oluşturulmuştur.

Ücret Garanti Fonu, işverenlerce işsizlik sigortası primi olarak yapılan ödemelerin yıllık toplamının yüzde birinden oluşur.

İşçilerin ücret garanti fonu ödemelerinden yararlanılabilmesi için;

Ücret alacağının bulunduğu dönemde hizmet akdine tabi olarak çalışıyor olması,

İşverenin ödeme güçlüğüne düşmüş olması (konkordato, aciz vesikası, iflas, iflasın ertelenmesi nedenleriyle),

İşçinin, işverenin ödeme güçlüğüne düşmesinden önceki son bir yıl içinde aynı işyerinde çalışmış olması,

5 yıllık zaman aşımına uğramamış ödenmeyen ücret alacağının bulunması,

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 24’üncü maddesi kapsamında yapılacak nakdi ücret desteğine ilişkin ödeme usul ve esaslarını düzenlemektir.

Nakdi ücret desteğine ilişkin iş ve işlemler SGK ve İŞKUR iş birliği ve koordinasyonu ile yürütülür


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here