Ana sayfa Vergi UBER’de KDV oranı nedir?

  UBER’de KDV oranı nedir?

  62
  0

  ARESİ BAŞKANLIĞI

  İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı

  (Gelir Kanunları KDV-ÖTV Grup Müdürlüğü)

   

   

  Sayı : 39044742-130[Özelge]-E.531506 20.07.2020
  Konu : Uber aracılığıyla verilen yolcu taşıma hizmetine ilişkin düzenlenecek faturada uygulanması gereken KDV oranı

   

  İlgi : 17/12/2018 tarih ve 5896387 evrak kayıt numaralı özelge talep formunuz.

  İlgide kayıtlı özelge talep formunda, “Uber” aracılığıyla verilen yolcu taşıma hizmetine uygulanması gereken katma değer vergisi (KDV) oranı sorulmaktadır.

  KDV oranlarının, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak, 700 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişmeden önce Bakanlar Kurulu, değişiklik sonrasında ise Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmesi öngörülmüştür.

  Bu kapsamda KDV oranları, 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (BKK) eki (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8, sözü edilen listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler için % 18 olarak belirlenmiştir.

  Buna göre, söz konusu Karar eki (I) ve (II) sayılı listelerde yer almadığından, “Uber” aracılığıyla verilen yolcu taşıma hizmetine genel oranda (% 18) KDV uygulanması gerekmektedir.

   


  Kaynak: GİB Özelge
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here