Ana sayfa Şirketler Türkiye’nin En Zengin Kadınını Yakından Tanımak İster misiniz?

Türkiye’nin En Zengin Kadınını Yakından Tanımak İster misiniz?

1037
0

Fortune Türkiye dergisinin 2017 yılı için ‘En Güçlü 50 İş Kadını’ listesinde birinci, Fortune ABD’nin hazırladığı ‘En Güçlü İş Kadınları- Uluslararası Listesinde’ yedinci sırada yer alan Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. Yönetim Kurulu ve Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler SABANCI olmuştur.

GÜLER SABANCI KİMDİR?
Güler Sabancı Yüksel ve İlhan Sabancı çiftinin ilk çocuğu, Sabancı ailesinin de ilk kız çocuğu olarak 1955 yılında Adana’da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren dedesi Hacı Ömer Sabancı ile fabrika ziyaretlerinde bulunan Sabancı’nın küçük yaşlarda iş yaşamına adım attığını söyleyebiliriz.

Güler Sabancı Türkiye’nin en büyük sanayi ve finans topluluklarından biri olan Sabancı Topluluğu’na bağlı şirketleri temsil eden ana şirket olan Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi’dir.

Güler Sabancı, TED Ankara Koleji’nde lise eğitimini tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olarak çalışma hayatına 1978 yılında LASSA Lastik Sanayi A.Ş.’de başlamıştır. 14 yıl boyunca KORDSA Kordbezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Güler Sabancı, 1997’de Sabancı Holding Lastik ve Takviye Malzemeleri Grup Başkanı olmuştur. Güler Sabancı, Mayıs 2004 tarihinde Sakıp Sabancı’nın vefatı ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Murahhas Üyeliği’ne seçilmiştir.

Güler Sabancı, 1996 yılında faaliyete geçen Sabancı Üniversitesi’nin Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı’dır. Aynı zamanda Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Güler Sabancı, kurulduğu 1974’ten bu yana Türkiye’nin sosyal gelişimini desteklemek için birçok program yürüten Hacı Ömer Sabancı Vakfı’nın da Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini üstlenmektedir.

İLK’LERİN KADINI SABANCI
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) ilk kadın Yönetim Kurulu Üyesi olan Güler Sabancı, ayrıca European Round Table of Industrialists’in halen ilk ve tek kadın üyesidir.

Sabancı, International Business Council’in ilk Türk üyesi olmasının yanı sıra Birleşmiş Milletler Global Compact Yönetim Kurulu’nda ve MIT Energy Initiative’in Uluslararası Danışma Kurulu’nda da görev almaktadır.

GÜLER SABANCI LİDERLİĞİNDE HOLDİNG DAHA DA BÜYÜDÜ
Güler Sabancı liderliğinde holding, kombine net satışlarını 2016 yılında yüzde 12 artırarak 53,6 milyar TL’ye, konsolide net kârını ise yüzde 19 artışla 2,7 milyar TL’ye yükseltti.

 4,1 milyar TL değerinde yatırım yaptı.

Enerjisa, 2016’da 1,1 milyar TL yatırımla Türkiye’nin özel sektör tarafından ileri teknoloji standartlarında en büyük linyit santrali olan Tufanbeyli Santrali’ni devreye aldı.

Güler Sabancı, 2016’da Kordsa ve Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’ni hizmete açtı.

Temsa Otobüs, 2016’da Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli ve elektrikli otobüsünü üretti.

Temsa İş Makinaları adına Sabancı, Volvo Kamyon ile Türkiye’yi kapsayan tek yetkili distribütörlük anlaşmasını imzaladı.

DÜNYACA ÜNLÜ ÖDÜLLERE SAHİP
Güler Sabancı iş hayatı ve toplumsal duyarlılık alanlarındaki başarılarından dolayı dünya çapında prestijli ödüllerle onurlandırılmıştır;

 • 2006 Haziran ayında dünyanın ve ABD’nin en saygın eğitim kurumlarından olan Drexel Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ünvanına layık görüldü.
 • 2007 Kasım ayında Türkiye-Belçika ekonomik ilişkilerine yapmış olduğu katkılardan dolayı Belçika Senatosu Başkanı Armand de Decker tarafından, II. Leopold Commander Nişanı
 • 2007 yılında Amerikan Türk Cemiyeti tarafından Kurumsal Ortaklık Ödülü
 • 2009 Mayıs ayında toplumsal sorumluluk alanında insanların hayatlarında fark yaratan uygulamaları hayata geçirmesi nedeniyle Avrupa Birliği Konseyi Genel Sekreteri Javier Solana’nın Başkanı olduğu Jüri tarafından Raymond Georis Yenilikçi Filantropist Ödülü’ne layık görüldü.
 • 2009 Haziran ayında, Türkiye-İspanya ilişkilerine olan katkılarından dolayı Kral I. Juan Carlos tarafından İspanya’nın en üst düzeydeki liyakat nişanı olan Encomienda De Numero Nişanı’na layık görüldü.
 • 2010 Nisan ayında sosyal duyarlılığı, iş yaşamındaki üstün başarıları ve üstlendiği öncü rolü nedeniyle Avusturya’nın en üst düzey Devlet Nişanı Silbernes Ehrenkreuz der Republik Österreich sahibi oldu.
 • 2010 Haziran ayında olağanüstü hizmetlerde bulunanları ödüllendirmek amacını taşıyan Fransa’nın en üst düzeydeki Devlet Nişanı Legion d’honneur Nişanı’na layık görüldü.
 • 2011 Mayıs ayında, kendi alanlarında inovasyon yaratmış, yeni ve ilerici projelere imza atmış isimlere Avusturyalı ünlü ekonomist Joseph A. Schumpeter anısına verilen Schumpeter Ödülü’ne layık görüldü.
 • 2011 Temmuz ayında, Berlin’deki European School of Management and Technology (ESMT) tarafından verilen “ESMT Sosyal Sorumlu Liderlik Ödülü”ne layık görüldü.
 • 2011 Eylül ayında, kadınlara ve kız çocuklarına yaptığı katkılar ile Türkiye’nin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimi için yaptığı çalışmalar nedeniyle, ABD’nin eski Başkanı Bill Clinton’ın kurduğu Clinton Global Initiative tarafından “Kurumsal Liderlik” kategorisinde “Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü”ne layık görüldü.
 • 2013 Ekim ayında, Amerika’nın önde gelen işadamı ve filantropisti David Rockefeller’in adını taşıyan ve hayırseverlik alanında öncü ve etkili çalışmalar yapan liderlere verilen “David Rockefeller Köprü Kurucu Liderlik Ödülü”ne layık görüldü.
 • 2013 Kasım ayında sanayi-üniversite işbirliğinde küresel lider olan Hong Kong Politeknik Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ünvanına layık görüldü.

Kaynak:
Fortune Dergisi
www.sabancivakfi.org

Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here