Ana sayfa Ekonomi Türkiye’nin En Yüksek Gelirine Sahip İli Hangisi Biliyor musunuz?

  Türkiye’nin En Yüksek Gelirine Sahip İli Hangisi Biliyor musunuz?

  860
  0

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun  (TÜİK) yapmış olduğu araştırmalarda 2016 yılında Türkiye’de en yüksek gelire sahip il Ankara oldu. Gelirin en düşük olduğu iller ise Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt oldu.

  Yapılan araştırmaya göre Türkiye’nin en yüksek gelire sahip bireyleri Ankara’da yaşamakta. Ankara, 26 bin 486 liralık fert geliriyle İstanbul’u 445 lira farkla geride bırakarak Türkiye’nin en yüksek gelire sahip kenti oldu.

  Türkiye genelinde 2015 yılında ortalama 16 bin 515 lira olan fert geliri 2016 yılında 19 bin 139 liraya yükseldi.

  042016 yılı fert gelirinde Ankara’nın ardından;
  26 bin 041 lira ile İstanbul,
  23 bin 612 lira ile İzmir en yüksek gelirli iller oldu.

  Hane halkında kullanılabilir fert gelirinin en düşük olduğu bölgeler ise;
  8 bin 679 lirayla Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt olurken
  Bin 794 lira Şanlıurfa-Diyarbakır,
  11 bin 88 lira ile de Van, Muş, Bitlis, Hakkâri bölgeleri
  izledi.

  Zenginlerin gelirinin yoksulların gelirine oranının en yüksek olduğu bölge ise 8,1 kat ile Mersin-Adana oldu. Bu oran İstanbul’da 7,4 kat olarak hesaplandı.

  Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here