Ana sayfa Duyurular Türkiye’den gerçekleştirilen fındık ihracatında her yıl olduğu gibi en fazla fındık ihracatı...

Türkiye’den gerçekleştirilen fındık ihracatında her yıl olduğu gibi en fazla fındık ihracatı gerçekleştirilen il Trabzon oldu

22
0

FINDIK İHRACATININ %36’SI TRABZON’DAN

2020 Yılında Ülkemizden gerçekleştirilen toplam fındık ihracatının %36’lık kısmı Trabzon ilinden gerçekleştirildi. 2020 Yılında Ülkemizden 280 Bin 924 Ton Karşılığında 1 Milyar 945 Milyon 300 Bin $ tutarında fındık ihracatı gerçekleştirildi. Ülkemizden gerçekleştirilen fındık ihracatında her yıl olduğu gibi en fazla fındık ihracatı gerçekleştirilen il Trabzon oldu. 2020 yılında Trabzon ilinden 99 Bin 887 Ton karşılığında 694 Milyon 978 Bin 741 $ tutarında fındık ihraç edildi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Fındık ve Fındık Mamülleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet CIRAV; her yıl olduğu gibi 2020 yılında da en çok fındık ihraç eden ilin Trabzon ili olduğunu ve Ülkemizden ihraç edilen toplam fındığın %36 lık kısmının tek başına Trabzon ilinden ihraç edildiğini belirtti. DKİB Fındık ve Fındık Mamülleri sektör Komitesi Başkanı CIRAV; Trabzon ilinden 2020 yılında 62 Ülkeye fındık ihraç edildiğini, en çok ihracat yapılan ilk 5 ülkenin sırasıyla geleneksel pazarlarımız olan; İtalya, Almanya, Fransa, Kanada ve Polonya olduğunu belirtti. Çin Halk Cumhuriyeti’ne yönelik fındık ihracatımızın ise her geçen yıl yükselerek 2020 yılında ülke sıralamasında 6 ıncı sıraya yükseldiği hatırlatan CİRAV, Çin Halk Cumhuriyeti’ne 2020 yılında Trabzon ilinden 3 Bin 416 Ton karşılığında 25 Milyon 287 Bin 269 $ fındık ihraç edildiğini ifade etti.

Trabzon ilinden yapılan fındık ihracatında, son yıllarda ihracatı hızla gelişen ülkeler Çin Halk Cumhuriyetinden sonra Brezilya ve Meksika oldu.

DKİB Fındık ve Fındık Mamülleri sektör Komitesi Başkanı Mehmet CIRAV; Trabzon ilinin fındık ihracatındaki başarısının her geçen yıl geliştiğini ve son 20 yılda ihracatını 10 kat artırma başarısı gösteren tek İl olduğunu belirterek, Trabzon ilinin fındık ihracatındaki güçlü tecrübe ve kurumsal yapısı yanında Cumhuriyet tarihimizle özdeşleşen ihracatçı firmaların bu başarının elde edilmesinde büyük payı olduğunu belirtti.

DKİB Fındık ve Fındık Mamülleri sektör Komitesi Başkanı CIRAV; 2020 yılında covid-19 pandemisinin dünya genelinde tüm sektörlerde yol açtığı olumsuzluklar ve pandeminin yayılımının önlenmesine yönelik devletlerin almış olduğu önlemlerin, doğal olarak tüm sektörlere olduğu gibi, fındık ihracatına da olumsuz etki yaptığını, dünya geneli imalatlarda yaşanan duraksamaların talepte yol açtığı düşüşe bağlı olarak fındık ihracatında da düşüş görüldüğünü, ancak bu durumun piyasaların normale dönmesi ve salgının kontrol altına alınması ile  düzeleceğini ve fındık ihracatının tekrar artış trendine gireceğinden ümitli olduklarını belirtti.

DKİB Fındık ve Fındık Mamülleri Sektör Komitesi Başkanı CIRAV; bu durumun idrakine varmadan ve ahlaki olmayan popülist söylemlerle, belli çevrelere yaranmak adına ihracatçıyı suçlayan kesimleri de kınadıklarını belirterek, fındıkta tüm paydaşların yani üreticisi, tüccarı, sanayici ve ihracatçısının bir bütün aile olduğunu ve bu sektörde yaşanan en ufak bir olumsuzluğun tüm kesimlere olumsuz olarak yansıdığını dolayısıyla sektörde hiç kimsenin bu durumdan hoşnut olmayacak olduğunu ifade ederek, bu durumdan kendilerine pay çıkarmak etraflarına hoş görünmek adın yalan beyan ve savlarla söylem geliştirenleri Fındık Camiasının hiçbir zaman tasvip etmediğini belirtti.


Kaynak: Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB)
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here