Ana sayfa SGK Türkiye’deki sosyal güvenlik sisteminin temel unsurları nelerdir?

Türkiye’deki sosyal güvenlik sisteminin temel unsurları nelerdir?

706
0
Türkiye’deki sosyal güvenlik sisteminin temel unsurları nelerdir?

Türkiye’deki sosyal güvenlik sistemi sigortalı ve işverenin sigorta sistemine ortaklaşa prim ödemekle mükellef olduğu primli bir sistemdir. Ayrıca 1.10.2008 tarihinde yürürlüğe girmiş olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre her ay tahsil edilmiş olan malullük yaşlılık ve ölüm sigortasının ¼ ü kadar sisteme katkı yapılmak suretiyle sistem Devletçe desteklenmeye başlanılmıştır.

-Kısa vadeli sigorta kollarından; iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık,

-Uzun vadeli sigorta kollarından: malülük, yaşlılık ve ölüm,

-Genel sağlık sigortası kolundan; kişilerin öncelikle sağlıklarının korunması, sağlık riskleri ile karşılaşılması halinde ise oluşan harcamaların karşılanması, hususlarında kanunun öngördüğü şartlarla yardım yapılmaktadır.

 

 

 


Kaynak: yoik.gov.tr
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

2019 Ocak ayından önceki SGK teşviklerinden nasıl faydalanacağız?

 

7166 sayılı kanun kapsamında işe alınan personelin SGK teşvik tanımı nasıl yapılacaktır?

 

Elektronik ortamda onaylanan SGK raporunun iptalini yapabilir miyiz? İptal işleminin bir cezası olur mu?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here