Ana sayfa Vergi Türkiye’de Kazançların Vergilendirilmesi

Türkiye’de Kazançların Vergilendirilmesi

813
0

Türkiye’de Kazançların Vergilendirilmesi

Vergi kaması hem işçi hem de işveren tarafından ödenen ve kazançtan alınan verginin hesaplanmasına yarayan bir ölçü sistemidir.

Hesaplaması ise bireysel gelir vergisi ve işveren ve işcinin sosyal güvenlik kurumu primlerinin toplamından aile ödeneklerinin çıkarılması sonucu ulaşılan rakamın işçi maliyetinin toplamına bölünmesiyle elde edilir.

Türkiye 2017 yılında Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne üye 35 ülke arasından vergi kamasının en yüksek olduğu 17. ülkedir.

Türkiye’de ortalama bir emekçi 2017 yılında,  %38.7 vergi kamasına tabi iken, OECD ülke ortalaması ise aynı yıl %35.9 dur.

Öte yandan Türkiye’de gelir vergisi ve işverenin sosyal sigorta primleri toplam vergi kamasının %67’sini oluşturuken, OECD ğlke ortalaması ise %77’dir.

______________________________________________________________________

Kaynak: OECD
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here