Ana sayfa e-Kitap Türkiye’de bulunan elçi, maslahatgüzar ve konsoloslar veraset ve intikal vergisi öder mi?

  Türkiye’de bulunan elçi, maslahatgüzar ve konsoloslar veraset ve intikal vergisi öder mi?

  Kamuya yararlı dernekler veraset ve intikal vergisi öder mi? Kamu Kurumları veraset ve intikal vergisi öder mi? Fahri konsoloslar veraset ve intikal vergisi öder mi?

  65
  0

  VERASET VE İNTİKAL VERGİSİNDE MUAFİYETLER

  Veraset ve İntikal Vergisi Kanununda muafiyet üç ana başlık altında toplanabilir:
  • Kamusal muafiyetler,
  • Kamu yararı amacı güden teşekküllere sağlanan muafiyetler,
  • Diplomatik muafiyetler.

  Bu kapsamda;
  Kamu kuruluşları, emekli ve yardım sandıkları, sosyal sigorta kurumları,
  kamuya yararlı sayılan dernekler, siyasi partiler ve bunlara ait olan veya
  bunların aralarında kurdukları kuruluşlardan kurumlar vergisine tabi
  olmayanlar,

  •Yukarıda sayılanların dışında kalan tüzel kişilere ait olup kamu yararı için; ilim, araştırma, kültür, sanat, sağlık, eğitim, din, hayır, imar, spor gibi alanlarda faaliyette bulunmak amacıyla kurulan kuruluşlar,

  Yabancı devletlerin Türkiye’de bulunan elçi, maslahatgüzar ve konsolosları (fahri konsoloslar hariç) ile elçilik ve konsolosluklara mensup olan ve o devletin uyruğunda bulunan memurları ve Türkiye’de resmi bir göreve memur edilenler ve bu sayılanların aile bireyleri veraset ve intikal vergisinden muaftır.

   


  Kaynak: GİB – MİRASÇILARIN VERGİSEL YÜKÜMLÜLÜKLERİ REHBERİ – 2020 Temmuz
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here