Ana sayfa Duyurular Türkiye Talep Üzerine Bilgi Değişimi Konusunda Yapılan Uluslararası Değerlendirmede Büyük Ölçüde Uyumlu...

Türkiye Talep Üzerine Bilgi Değişimi Konusunda Yapılan Uluslararası Değerlendirmede Büyük Ölçüde Uyumlu (Largely Compliant) Notu Almıştır

76
0

GİB

Duyuru

Yaklaşık bir yıldır çalışmaları süren Türkiye’nin 2 nci Tur Talep Üzerine Bilgi Değişimine İlişkin Eş Denetimi sonucunda, sekretaryası OECD tarafından yürütülen, Vergide Şeffaflık ve Bilgi Değişimi Küresel Forumu (Küresel Forum) tarafından hazırlanan, Türkiye’nin Talep Üzerine Bilgi Değişimi Raporu; Küresel Forumun 9-11 Kasım 2022 tarihli genel toplantısı öncesinde kabul edilmiş ve 09.11.2022 tarihinde OECD’nin internet sitesinde yayınlanmıştır.

Bu süreçte, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı, Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi çok sayıda kamu kurumu ile meslek örgütleri ve ilgili özel sektör temsilcilerinin de katılımıyla kapsamlı çalışmalar yapılmıştır.

Yapılan bu çalışmalar neticesinde, 1 inci Tur Eş Denetimde (2013) Kısmen Uyumlu (Partially Compliant) olarak yapılan ülke değerlendirmemiz, 2 nci Tur Eş Denetim sürecinde yükselerek Büyük Ölçüde Uyumlu (Largely Compliant) şeklinde gerçekleşmiştir.

Türkiye’nin aldığı not (rating) vergisel şeffaflık ve işbirliği alanında ülkelerin uygulamalarını takip eden başta Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası kurum ve kuruluşların değerlendirmelerine pozitif şekilde yansıyacaktır.

Söz konusu rapora ulaşmak için tıklayınız :

https://www.oecd.org/tax/global-forum-on-transparency-and-exchange-of-information-for-tax-purposes-turkiye-2022-second-round-b2af0142-en.htm


Kaynak: GİB
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here