Ana sayfa Duyurular Türkiye deri ve deri ürünleri ihracatında 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde %27,8 oranında...

Türkiye deri ve deri ürünleri ihracatında 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde %27,8 oranında artış yaşandı ve 1,09 milyar dolar olarak gerçekleşti

7
0

DERİ VE DERİ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜMÜZÜN 2021 YILI OCAK-AĞUSTOS DÖNEMİ İHRACAT PERFORMANSI

2021 yılı Ağustos ayında sektörümüzün ihracatı %60,5 oranında artış ile 157 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Anılan dönem itibariyle Türkiye’nin genel ihracatı ise %51,8 artışla 18,9 milyar dolar olarak kaydedilmiştir. Deri ve deri ürünleri ihracatımızın toplam ihracat içindeki payı Ağustos ayında %0,8 olarak hesaplanmaktadır.

2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde ise, Türkiye’nin genel ihracatı %36,9 oranında artarak 140,2 milyar dolar değerinde gerçekleşmiştir. Aynı dönemde Türkiye deri ve deri ürünleri ihracatında ise %27,8 oranında artış yaşanmış ve 1,09 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Deri ve deri ürünleri sektörümüzün toplam ihracattan aldığı pay ise %0,8 olarak kaydedilmiştir.

Belli Başlı Pazarlarımızda Deri ve Deri Ürünleri İhracatımızdaki Gelişmeler

Deri ve deri ürünleri ihracatımızda 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde en önemli ihracat pazarımız, %31,7 artış oranı ile Rusya olmuştur. Bu dönemde Rusya’ya yapılan ihracatımız 91,1 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Rusya’nın Türkiye deri ve deri ürünleri ihracatından aldığı pay %8,3 olarak hesaplanmaktadır.

2021 yılının Ocak-Ağustos döneminde %7,5 payı ile ikinci en önemli ihracat pazarımız Almanya olmuştur. Almanya’ya ülkemizden, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %10,5 artış oranı ile 82 milyon dolarlık deri ve deri ürünleri ihracatı gerçekleştirilmiştir.

İtalya’ya 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde 60,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiş ve bu değer ile İtalya 3. sırada yer almıştır. Bu ülkeye yönelik ihracatımız 2020 yılı Ocak-Ağustos dönemine kıyasla %15,9 oranında artmış ve İtalya’nın deri ve deri ürünleri ihracatımızdan aldığı pay %5,5 olarak hesaplanmıştır.

2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde Türkiye’den en çok deri ve deri ürünleri ihracatı yapılan ilk 10 ülke arasında İspanya’ya %17,5, Fransa’ya %26, İngiltere’ye %55,9, Irak’a %18,8, Hollanda’ya %14, ABD’ye %36,9 ve Romanya’ya %23,2 oranında ihracat artışı kaydedilmiştir.

Ülke Grupları Bazında Deri ve Deri Ürünleri İhracatımızdaki Gelişmeler

Ülke grupları açısından değerlendirildiğinde, %37,3’lük payıyla en önemli ihracat pazarımız konumunda olan Avrupa Birliği’ne yapılan ihracat, 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine oranla % 17,8 oranında artış göstererek 408 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Bu dönemde Eski Doğu Bloku Ülkelerine yapılan ihracatımızda %30,9 oranında artış kaydedilmiş, sektörümüzün toplam ihracatından %15,7 oranında pay alarak 171,6 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir.

Aynı dönemde Afrika ülkelerine yönelik deri ve deri mamulleri ihracatımızda %48,2 artış ile 131,3 milyon dolar olarak kaydedilmiştir. Bu ülkelere yapılan deri ve deri ürünleri ihracatımız, toplam deri ve deri ürünleri ihracatımızın %12’sini oluşturmaktadır.

Deri ve deri ürünleri ihracatımızda diğer önemli pazarlarımızdan olan Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracat, bu dönemde bir önceki yılın aynı dönemine oranla %5,4 artış yaşayarak yaklaşık 128,3 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu ülke grubunun Türkiye toplam deri ve deri ürünleri ihracatındaki payı ise %11,7 olarak kaydedilmiştir.

2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde Asya ve Okyanusya ülkelerine yönelik ihracatımız ise %56,7 oranında artarak 99,8 milyon dolar olarak gerçekleşmiş, bu ülkelerin toplam ihracatımız içerisindeki payı ise %9,1 olmuştur.


Kaynak: İDMİB
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here