Ana sayfa Ekonomi Türkiye 4 ayda 13,3 milyon dolarlık balık unu ve yağı ihraç edildi

  Türkiye 4 ayda 13,3 milyon dolarlık balık unu ve yağı ihraç edildi

  31
  0

  DKİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Su Ürünleri Sektör Komitesi Başkanı İsmail Kobya, yılın 4 ayında 13 ülkeye 4 bin 587 ton balık unu ve yağı ihraç edildiğini söyledi.

  Söz konusu dış satımdan 13 milyon 309 bin 863 dolar gelir sağlandığına işaret eden Kobya, “Geçen yılın aynı döneminde 11 milyon 659 bin 881 dolarlık balık unu ve yağı ihraç edilmişti. Buna göre 4 aylık balık unu ve yağı ihracatı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 14 arttı.” dedi.

  Kobya, en fazla ihracatın Peru’ya yapıldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Peru’ya 12 milyon 277 bin 413 dolarlık balık unu ve yağı ihraç edildi. Söz konusu ülkeye ihracat, 6 milyon 987 bin 803 dolar gelir sağlanan geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 76 artmış oldu. Balık unu ve yağı ihracatında Peru’yu sırasıyla Kolombiya, İsrail, Norveç, Yemen, Bosna Hersek, Moldova, Kuzey Makedonya, Azerbaycan-Nahçıvan, Arnavutluk, Gürcistan, KKTC ve Almanya takip etti.”

  Söz konusu dönemde ülke ihracatının yüzde 99,5’inin Trabzon’dan yapıldığına dikkati çeken Kobya, her geçen yıl gelişme gösteren balık unu ve yağı ihracatının, ilerleyen zamanda ülkeye daha fazla katkı sağlayacağına inandıklarını kaydetti.


  Kaynak: İTO Haber
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here