Ana sayfa Muhasebe Tür değişikliği yapılan işletmelerde çalışanlarının haklarının korunması için hangi çıkış kodu kullanılmalıdır?

Tür değişikliği yapılan işletmelerde çalışanlarının haklarının korunması için hangi çıkış kodu kullanılmalıdır?

406
0

Şahıs mükellefiyeti olan bir kafe işletmesi yeni yıl itibarı ile yanına bir ortak alarak Adi ortaklık tesis ettirmiştir. Vergi kimlik numarasının değişmesi nedeni ile SGK da yeni bir işyeri dosyası açtırılacaktır. Fakat şahıs firmasında ki sigortalı personelin tüm hak ve alacaklarını devam ettirerek adi ortaklık dosyasına girişini yapabilmek için nakil seçeneği SGK tarafından kabul edilmemektedir. Bu bağlamda Hangi çıkış kodunun uygun olduğu ve şayet “34- İşyerinin devri, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesih” maddesinin kullanılması durumunda işçiye tazminat ödeme yükümlülüğünün olup olmadığı hususlarında görüşlerinizi talep ederiz.

(10.01.2019 10:36)

İşyerinin devri seçilmeli ve işçilerinize tazminatları ödenmelidir. Çünkü tüzel kişilik değişmiştir. İşçilerinizle yazılı olarak anlaşmanız gerekmektedir.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Aynı işverene ait işyerleri arasında çalışanın SGK giriş-çıkış işlemini nakil koduyla mı bildireceğim?

 

İş yeri nakil olursa Sgk dosyaları arasında işçi giriş çıkışı yapılacak mı?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here