Ana sayfa İstatistik Tüketici Ekonomiye Ne Kadar Güveniyor?

  Tüketici Ekonomiye Ne Kadar Güveniyor?

  1444
  0

  1- EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ[1] 85,7 OLDU.
  Ekonomik güven endeksi;
  2017 yılı Ocak ayında 2016 yılı Aralık ayına göre %3,9 oranında azalarak 89,2 değerinden 85,7 değerine düştü.
  1.1- Ekonomik güven endeksindeki düşüş,
  1.1.1- Hizmet sektörü,
  1.1.2- Reel kesim (imalat sanayi),
  1.1.3- İnşaat sektörü,
  1.1.4- Perakende ticaret sektörü
  güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

  1.2- 2017 yılı Ocak ayında;
  1.2.1- Hizmet sektörü güven endeksi 87,5 değerine,
  1.2.2- Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 100,5 değerine,
  1.2.3- İnşaat sektörü güven endeksi 74,8 değerine,
  1.2.4- Perakende ticaret sektörü güven endeksi 95,9 değerine geriledi.

  2- TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ İSE OCAK AYINDA 66,9 DEĞERİNE YÜKSELDİ.
  2017 yılı Ocak ayında

  Ekonomik güven endeksi, Ocak 2017ekonomikguven1 ekonomikguven2AÇIKLAMALAR
  Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır. Bu kapsamda tüketici (4), reel kesim (8), hizmet (3), perakende ticaret (3) ve inşaat (2) sektörlerine ait 20 alt endeks hesaplamada kullanılmaktadır.
  Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.
  Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

  [1]Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir. Endeks, tüketici güven endeksi ve mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır.

  Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu

  Tarih: 3 Şubat 2017

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here