Ana sayfa Vergi TÜBİTAK TEYDEB Projeleri Kapsamında Ortaya Çıkabilecek Sınai Mülkiyet Hakları ve Tescili

  TÜBİTAK TEYDEB Projeleri Kapsamında Ortaya Çıkabilecek Sınai Mülkiyet Hakları ve Tescili

  1417
  0

  TÜBİTAK TEYDEB projeleri kapsamında ortaya çıkabilecek sınai mülkiyet hakları konusu

  TÜBİTAK TEYDEB projelerinin yürütülmesi ve sonuçlandırılması aşamalarında fikri ve sınai mülkiyete konu olabilecek patent veya faydalı modele bağlanabilecek bir buluşun ortaya çıkması muhtemeldir.

  Genel kural olarak, aksi ilgili proje sözleşmesinde belirtilmemek kaydıyla, TÜBİTAK tarafından desteklenmesine karar verilen projelerle ilgili ortaya çıkması muhtemel fikri ve sınai tüm haklar projeyi yürüten şirketin tasarrufundadır.

  Bu sebeple TÜBİTAK projesi yürüten şirketler buluşlarını mutlaka patent ya da faydalı model belgesine bağlamalı, bunları TPE ye tescil ettirmeli ve vergisel desteklerden yararlanmalıdır.

  Güneri GÖZÜAÇIK –YMM
  Modern YMM – İstanbul

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi,  gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here