Ana sayfa Duyurular TSE ve YÖK Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi ve Enfeksiyon...

TSE ve YÖK Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Kontrol Önlemleri Kılavuzu hazırlayacak

34
0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Kontrol Önlemleri Kılavuzu hazırlayacaklarını belirterek, “Kılavuz, Kovid-19 salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında üniversitelerde daha sağlıklı ortamlar oluşturmaya odaklanacak” dedi.

PROTOKOL İMZALANDI

YÖK ile TSE arasında, bilgi paylaşımının artırılması, teknik alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamındaki iş birliği protokolü imzalandı. Bakan Varank ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın imza altına aldığı protokol nedeniyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında bir tören gerçekleştirildi. Törende, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin de hazır bulundu.

GÜVENLİ VE SAĞLIKLI EĞİTİM

Bakan Varank, törende yaptığı konuşmada, iş birliği protokolüyle üniversitelerde yüz yüze eğitimi, güvenli ve sağlıklı koşullarda gerçekleştirmek adına önemli bir adım atacaklarını vurguladı. Kovid-19 salgınının ilk günlerinden itibaren, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bütüncül ve pro-aktif politikalar uyguladıklarına işaret eden Varank, şöyle konuştu:

KIRMIZI ÇİZGİMİZ: Sanayi sektörü, istihdama, ihracata ve inovasyona katkılarıyla ekonomimizin bel kemiği. Oldukça güçlü üretim altyapılarına sahibiz. Salgın boyunca, bu sağlam altyapıyı en iyi şekilde muhafaza etmek için gayret gösterdik. Bakanlık olarak üretimde devamlılığı sağlayacak uygulamaları hayata geçirirken, emekçilerin sağlığını korumak kırmızı çizgimiz oldu.

YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER GELİŞTİRDİK: TSE kanalıyla, piyasa dinamiklerini canlı tutacak ihtiyaçları tespit ettik. Hızlıca yenilikçi çözümler geliştirdik. Üretim tesisleri için alınması gereken tedbirleri belirledik. Sanayi kuruluşları için ‘COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nu yayımladık.

YOL GÖSTERDİK: Sanayi tesislerine salgınla mücadelede yol gösterirken, basit, etkili ve düşük maliyetli tedbirler almalarını önerdik. Kılavuzda yer alan standartları sağlayan ve süreçlerini buna uygun yürüten işletmeleri başvurmaları halinde denetledik. Denetimi geçen firmalara da ‘Kovid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ verdik. Bugüne kadar 681 firma bu belgeyi almaya hak kazandı.

YAPICI GERİ DÖNÜŞLER: Sanayi sektörü için başlatılan bu politikanın diğer sektörlerde de büyük ilgi gördü. Kılavuza yeni alanlar ekleyerek turizm ve hizmet sektörlerini TSE’nin çalışmasına dahil ettik. Önerilen tedbirleri uygulayan işletmelere, Kovid-19 Güvenli Hizmet ve Güvenli Turizm Kalite Belgeleri vermeye başladık. Şimdiye kadar, bu alanlarda toplam 514 firmaya belgelerini teslim ettik. Sahadan edindiğimiz bilgilere göre, bu belgelendirme faaliyetlerinin firmalara çok yapıcı geri dönüşleri oluyor.

67 OKULA ‘OKULUM TEMİZ’ BELGESİ: Tüm çocuklarımızın zamanı geldiğinde okula güvenli bir şekilde dönmelerini çok önemsiyoruz. Bu amaçla eğitim kurumlarına yönelik ‘Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nu hazırladık. Okullarda etkin bir hijyen yönetimi kurarak, çocuklar, personel ve ailelerin hastalık yükünü azaltmayı hedefliyoruz. Uygulama aşamasını geçen okulları ‘Okulum Temiz’ belgesiyle belgelendiriyoruz. Bugüne kadar 67 özel okulumuzu denetledik ve belgelendirme sürecini tamamladık.

İŞ BİRLİĞİ HAYATA GEÇİYOR: YÖK ile TSE arasında teknik alanlarda iş birliği hayata geçiyor. İlk aşamada ‘Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Kontrol Önlemleri Kılavuzu’nu beraberce hazırlayacağız. Bu Kılavuz, Kovid-19 salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında üniversitelerde daha sağlıklı ortamların oluşturulmasına odaklanacak. Bununla birlikte üniversitelerde hijyen koşullarının sağlanması, enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanması ve takibi için gerekli altyapı geliştirilecek.

ÜNİVERSİTELERİMİZİN YANINDAYIZ: Bakanlık olarak tüm teknik birikimimizi Eğitim, denetim ve belgelendirme faaliyetleri yoluyla üniversitelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Dolayısıyla en sağlıklı ve güvenli koşullarda eğitim almaları en temel önceliğimiz. İnşallah üniversitelerimiz yüz yüze eğitime kaldığı yerden en iyi şekilde devam edecek.” dedi.

ÖNEMLİ BİR ADIM

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile birlikte hazırlayacağımız Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Kontrol Önlemleri Kılavuzu, gerek bu Kovid-19 salgını gerekse diğer bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında önemli bir adımdır. Amacımız, üniversite kampüslerinin ve eğitim-öğretim ortamlarının daha sağlıklı olmasını sağlamak” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Varank ile YÖK Başkanı Saraç, yükseköğretim kurumlarında sağlıklı, temiz ortamların oluşturulması, hijyen koşullarının sağlanması, enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanması amacını taşıyan iş birliği protokolünü imzaladı.


Kaynak: T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Duyurusu
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here