Ana sayfa Muhasebe Transit Ticaret işlemleri KDV beyannamesinde bildirilir mi?

  Transit Ticaret işlemleri KDV beyannamesinde bildirilir mi?

  168
  0

  Yabancı tek ortaklı bir limited şirket transit ticaret yapmak istiyor. Yurt dışından gelen maskeyi antrepodan yurt dışına satmak istiyor. Maske transit ticareti ile ilgili bir hibe söz konusu mu? Transit ticarete engel bir durum var mı?

  Maske transit ticareti ile ilgili hibe konusunda bilgimiz yoktur. Sağlık Bakanlığına sorunuz.

  Transit ticarette engel olan bir durum yoktur.

  Transit ticaret işlemleri KDV beyannamesine dahil edilir mi?

  Transit ticaret teslimi KDV beyannamesinde beyan edilmez.

  Firmamız transit ticaret yapıyor. Ürün Rusya’dan geliyor. Ürün Beyannamesi Türkiye’deki alıcı adına açılmış, alıcı gümrükte ürünü aldı, Firmamızda Kayseri’de faturasını düzenledi, teslim gümrükte olduğu için KDV hesaplanmadı. Bizim firmamız adına bir gümrük beyannamesi yok, sadece ürün alış faturası ve bizim alıcıya düzenlediğimiz fatura var. Bu faturaları beyanname olmadan kayıtlara alabilir miyim, hangi kuru kullanacağım muhasebe kayıtları için.

   Transit ticarette GÇB olmaz. Alış ve satış faturaları kayda alınır. B formlarına dâhil edilir. Malın bedelinin ödendiği gün ve satıldığı günkü MB döviz alış kuru uygulanır.

  Güncel mevzuat ve uygulamada faaliyeti tamamıyla transit ticaret olan ticaret şirketleri veya şahıslar uygulama yaparken aşağıdaki işlemler doğru mudur?

   1- KDV konusuna girmiyor dolayısıyla beyanda bildirilmeyecek.

  2 – Ba -Bs formlarını hadleri aşması halinde alımda 111.. satışta 222 olarak bildirilecek

  3 – Genel masraflar(kira, muhasebe, gümrük, noter, tercüme ) giderlerle ilgili KDV’ler indirim konusu yapılamaz, (Yapılır diyen var?)

  4 – Yurtiçi bu masraflardan kaynaklı oluşan devir KDV’ler yüklenmek yoluyla iade alınabilir

  5 – Alış ve satış faturalarının bedelleri ödendiğinde oluşabilecek kur fakları fatura kesilmeksizin 646,656 hesaplarda takip edilecek,

  6 – Transit ticarete ilişkin yurt dışında ödenen ve farklı dillerde düzenlenmiş belgelerin yine merkez bankası alış kuru ile gider yazılabilir,

  7- İlgili ticaretten oluşan karın Türkiye de yerleşik olmayan yabancı ortakları dağıtımında stopaj söz konusu olup olmayacağı ile ilgili bilgi alabilir miyim?

  1-Transit ticaret teslimi KDV beyannamesinde yer almaz.

  2-Ba-Bs formlarında belirtilen kodlar ile bildirim yapılacaktır.

  3-Yapılan giderler veya diğer unsurlar için ödenen KDV indirim konusu yapılır.

  4-İade hakkı doğuran işlemler için elbette KDV iadesi talep edilir.

  5-Fatura düzenlenmez, dönem sonlarında kur değerlemesi yapılır.

  6-Belge olması koşulu ile gider yazılır.

  7-Türkiye de yerleşik olmayan (Dar mükellef Gerçek kişi) yapılan kar dağıtımında % 15 oranında GV stopajı yapılır.

  Transit ticarette yurt içinde yapılan giderlere ilişkin ödenen KDV’ler indirim konusu yapılabilir mi?

  İndirim konusu yapılabilir.

  Transit ticaret faturasını keserken KDV’nin 0 olması nedeniyle vergi muafiyeti alanına hangi kanun numarasını açıklama olarak yazmalıyız?

  Transit ticaret KDV kapsamında değildir. KDV Beyannamesinde yer almaz.

  Muhasebe kayıtların da yer alır. Faturaya özel bir şerh yazılmaz.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here