Ana sayfa Vergi Toptan ve perakende lastik, akü alımı ve satımı yapan firmalar gekap beyannamesi...

  Toptan ve perakende lastik, akü alımı ve satımı yapan firmalar gekap beyannamesi vermeli midir?

  Toptan ve perakende lastik, akü alımı ve satımı yapan şirketler GEKAP beyannamesi vermek zorunda mı?

  122
  0

  Oto lastik alım satımı yapan bir mükellefim var. Belirli markaları ana bayilerden alıp satıyor. Faturalarda gekap bedeli yansıtılarak geliyor. Kendisi satarken gekap bedelini son tüketiciye yansıtmıyor. Ayrıca akü satışı da yapmaktadır. Gekap beyannamesi verme zorunluluğu var mıdır?

  Lastik üreticisi veya ithalatçısı GEKAP beyannamesi verecektir. Toptan veya perakende satan mükellef GEKAP beyanı vermez.

  Akü satıcıları gekap beyannamesi verecektir. Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlü olanlar, beyan dönemi içerisinde 2872 sayılı Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden plastik poşetlerin satışını diğer ürünlerin ise piyasa arzını/ithalini yapmamış olsalar dahi Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlüdürler.

  Başka bir ifade ile; GEKAP kapsamında olan işlem için beyanname verilesi halinde Vergi Dairesi tarafından otomatik olarak mükellefiyet açılmaktadır. Sonraki ay veya aylarda beyana tabi işlem yoksa beyannamenin; “Beyan edilecek geri kazanım katılım payı bulunmamaktadır” seçeneği işaretlenerek BOŞ gönderilmesi gerekmektedir.

  GEKAP kapsamında işlemi olmayan mükellefler boş da olsa beyanname vermezler. Böyle bir zorunluluk yoktur.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here