Ana sayfa Vergi Ticari faaliyeti olan gerçek kişiye miras olarak kalan bir iş yerini kiraya...

Ticari faaliyeti olan gerçek kişiye miras olarak kalan bir iş yerini kiraya verirse bu faaliyeti için fatura mı düzenlemesi gerekir?

463
0

Şahıs olarak imalat sektöründe faaliyet gösteren bir firmamıza annesinden miras kalan bir işyeri var. Kiraya verildi ve bunun için karşı taraf stopaj ile ödeyip bizde Mart ayında yıllık gelir vergisine mi dâhil etmemiz gerekir yoksa şahsi mükellefiyetten dolayı her aya fatura mı kesmesi gerekir?

Anneden kalan miras Ticari firma da kayıtlı olmaz. Elde edilen GMSİ yıllık GV beyannamesi ile Beyan edilir. Fatura düzenlenmez. Ticari kazanç + GMSİ toplanarak beyan edilir. Hesaplanan vergiden kesilen GV stopajı düşülür.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here