Ana sayfa Muhasebe Ticari araçların kiralanmasında 5.500 TL’lik kısmı aşan kısımlarının muhasebe kaydı nasıl yapılacaktır?

Ticari araçların kiralanmasında 5.500 TL’lik kısmı aşan kısımlarının muhasebe kaydı nasıl yapılacaktır?

268
0

7194 sayılı kanunun kapsamında binek araçlarda gider kısıtlaması ve amortisman ayrılmasıyla ilgili araç kiralamalarda 5.500 TL’lik bir sınır getirildi. Finansal kiralama vasıtasıyla alınan binek araçlarda nasıl bir yol izlenecek muhasebe kayıtları nasıl yapılacak. Finansal kiralamalar alınan binek araçlar kanun kapsamına giriyor mu? Çünkü her ay finansal kiralama firmasından bir fatura gelecek bunun muhasebe kaydı nasıl yapılacaktır?

Muhasebe kaydında değişiklik olmaz. 700 hesaplara gider yazılır.

Aylık 5.500 TL aşan kira bedelleri KKEG olarak kayıtlara alınır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here