Ana sayfa Muhasebe Tevkifatlı faturaların indirilecek KDV’sini KDV beyannamesinde hangi kodda bildirimi yapılacaktır?

  Tevkifatlı faturaların indirilecek KDV’sini KDV beyannamesinde hangi kodda bildirimi yapılacaktır?

  776
  0

  Özel güvenlik ve işgücü hizmeti alıyoruz. Firmamıza kesilen tevkifatlı faturayı KDV-2 beyannamesi ile beyan ediyoruz ve ödüyoruz.
  KDV-1 Beyannamesine 109 – Sorumlu sıfatıyla beyan edilen KDV bölümüne faturada indirdiğimiz 191 KDV tutarını mı yazacağız?

  109 no.lu satıra tam tevkifat kapsamında yurt içinden yapılan alımlar ve yurt dışından hizmet ithali nedeniyle hesaplanan verginin tamamının alıcı olarak sorumlu sıfatıyla beyan edildiği işlemler ile kısmi tevkifat kapsamında satıcının hesapladığı vergiden belirlenen kısmın alıcı olarak sorumlu sıfatıyla beyan edildiği işlemlere ait 2 no.lu KDV beyannamesi ile beyan edilen KDV tutarları yazılacaktır.

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BENZER İÇERİKLER

  Tevkifatlı alımlarımız için ödediğimiz KDV’yi beyannamesine hangi kodda bildireceğiz?

   

   

   

  Tek şirkette iki ayrı faaliyetim var. Her iki faaliyetin KDV’sini birleştirecek miyim?

   

   

   

  1 No.lu KDV Beyannamesinde Değişiklik

   

   

   

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here