Ana sayfa Vergi Tevkifatlı aldığımız hizmeti başka bir firmaya faturalandırırken düzenleyeceğimiz faturada tevkifat uygulamalı mıyız?

Tevkifatlı aldığımız hizmeti başka bir firmaya faturalandırırken düzenleyeceğimiz faturada tevkifat uygulamalı mıyız?

62
0

Şirketimiz “A” firmasından Şoförlü araç kiralamış ve faturası tevkifatlı olarak almış bulunmaktayız.

Sonra biz bu hizmeti alıp “B” firmasının kullanımına verdik. “B” firmasına kestiğimiz fatura tevkifatlı mı?

Düzenleyeceğiniz faturada KDV tevkifatı yapılacaktır.

Mükellefimin şirketine kayıtlı olan arsamızı alalı 5 sene oldu. Aldığımızda KDV%18 faturamız var. Şimdi satış yapacağız ve faturamızı KDV oranı ne olacak?

KDV 17/4-r Maddedeki şartlar varsa Düzenlenecek faturada KDV hesaplanmaz.

İstisna uygulanır. Şartlar yoksa % 18 KDV hesaplanır.

Araç kiralama faturasında şoför KDV dâhil 900 araç kiralama 3.000 TL olsun fatura 3.900 TL olsun. Bu faturaya tevkifat uygulanır mı?

Şoförü ile araç kiralama hizmetinde şoför kiralama şirketinin bordrosunda ise: bu hizmet iş gücü temin hizmeti olarak değerlendirilecek ve toplam hizmet bedeli üzerinden hesaplanan KDV 9/10 oranında tevkifata tabi tutulacaktır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here