Ana sayfa Muhasebe Teslim etmediğimiz daireler için fatura kesebilir miyiz?

Teslim etmediğimiz daireler için fatura kesebilir miyiz?

661
0

Kentsel dönüşüm kapsamında 2017 yılında başladığımız konut inşaatımızı 2019 Mart ayında tamamlayıp daireleri teslim etmeyi planlıyoruz. 2018 yılında bu inşaata ait yaptığımız konut satışlarına avans niteliğinde %1 KDV oranlı fatura kestik.

Bu satışları KDV beyannamesinde satış matrahında beyan edip, teslimler henüz gerçekleşmediği için Diğer iade hakkı doğuran işlemler bölümünü doldurmadık.

Bu kestiğimiz faturalara karşılık 2019 Mart ayında inşaatı bitirip teslimler gerçekleştiğinde nakden iade veya mahsup hakkımızı kullanabilir miyiz?

Olur da inşaatımızın gecikmesi durumunda 2019 Aralık ayına kadar teslimleri gerçekleştiremezsek, 2018 yılında kestiğimiz avans niteliğindeki faturalara karşılık iade hakkımızın süresi geçmiş olur mu?

Avans niteliğinde fatura düzenlenip KDV tahsil edilmez. İnşaat bittikten sonra fatura düzenlenir KDV tahsil edilir.

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Kat karşılığı inşaat işlerinde arsa sahibine kesilen faturayı gelir mi yazacağım?

 

Kat karşılığı inşaatın SGK dosyası iz olmuş ne yapabilirim?

 

Kat karşılığı sözleşmesi gereği hesabıma yatırılan kira yardımı için gelir vergisi beyannamesi vermem gerekiyor mu?

 

Kat karşılığı inşaat işinde kdv oranı nedir?

 

Kat karşılığı inşaatımıza belediye tarafından kesilen cezayı nasıl kayıt edeceğiz?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here