Ana sayfa Vergi Teşebbüs Sahibinin Kusuru Nedeniyle Ödenen Maddi – Manevi Tazminatlar ve Yasal Faizler...

  Teşebbüs Sahibinin Kusuru Nedeniyle Ödenen Maddi – Manevi Tazminatlar ve Yasal Faizler Kurum Kazancının Tespitinde İndirim Konusu Yapılabilir mi?

  1066
  0

  Ödenen tazminatların gider olarak indirim konusu yapılabilmesi için;
  1- İşle ilgili olması,
  2- Sözleşmeye, ilama veya kanun emrine istinaden ödenmesi,
  3- Söz konusu zararın teşebbüs sahibi veya çalışanların kusurundan doğmamış olması,
  gerekmektedir.

  Mukavelename, ilam veya kanun emri olmaksızın ödenen tazminatların gider yazılması mümkün değildir. Teşebbüs sahibi veya çalışanların kusurundan kaynaklanan tazminatlar ise mahkeme kararına istinaden ödense bile kanunen kabul edilmeyen gider olarak kabul edilecektir.

  Kaynak: Kurumlar Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here