Ana sayfa Mevzuat Tax-Free uygulaması nedir ve kimler faydalanabilir?

Tax-Free uygulaması nedir ve kimler faydalanabilir?

22
0

Türkiye’de yetkili noktalardan satın aldığınız eşyanın KDV’sini, yurt dışına çıkarken geri alabilirsiniz. Bu uygulamaya tax-free denilmektedir. Bu uygulamadan (geriye dönük 185 günden fazla zaman Türkiye’de yaşamayan);
–    Yabancı uyruklular ve
–    ikamet tezkeresi olan Türk uyruklular yararlanabilir.

Tax-free kapsamında satın alınan eşyanın değeri KDV hariç 100 TL’nin üstünde olmalı ve satın alınan eşya 3 ay içinde yurt dışına çıkarılmalıdır.

Tax-Free Satışına Yetkili Mağaza tarafından e-Fatura’nın çıktısı yolcuya verilir. Yolcu yurt dışına çıkarken e-fatura çıktısı ve eşya ile gümrüğün tax-free bankosuna gider. Gümrük şartların taşındığını görürse faturayı onaylar ve fatura aracı firmaya sevk edilir. Yolcu, aracı firmadan KDV iadesi alır.
KDV iadesi için eşyanızı 3 ay içinde yurt dışına çıkarmanız ve eşyanızı faturası ile birlikte, yurt dışına çıkarken gümrük görevlisine göstermeniz gerekir.


Kaynak: T.C Ticaret Bakanlığı
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here