Ana sayfa Muhasebe Tax-free faturalarının e-fatura olarak düzenlemesinde fatura iptali nasıl olacaktır?

Tax-free faturalarının e-fatura olarak düzenlemesinde fatura iptali nasıl olacaktır?

108
0
Tax-free faturalarının e-fatura olarak düzenlemesinde fatura iptali nasıl olacaktır?

Tüm e-fatura uygulamalarında olduğu gibi Tax-free e-faturasında da iptal mekanizması yoktur. Satış iadeleri ya da iptali gerektiren durumlarda gider pusulası ile ürün geri alınacak, böylece muhasebe kayıtlarına hem hâsılat hem de gider kaydı yapılacaktır.

Bununla birlikte işlem karşılığında düzenlenen e-Fatura hali hazırda GTB sistemlerine gönderilmiş olduğu için haksız iadelerin önüne geçmek için yapılması gereken işlemler “ e-Fatura Uygulaması Gümrük İşlemleri Kılavuzu (Versiyon 1.5) ” nun 4.1.1 bölümünde ayrıntılı açıklamalara yer verilmiştir.

 


Kaynak: GİB
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

GİB Portalde bir e-fatura nasıl reddedilir?

Alınan bir e-fatura nasıl yazdırılır?

E-Fatura oluştur ekranı gelmiyor, ayrıca onaylama butonuna basıldığında çok uzun süre bekletiyor ve herhangi bir işlem yapılamıyorsa ne yapılmalıdır?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here