Ana sayfa İstatistik Taşkömürü ithalatı Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,5 arttı

  Taşkömürü ithalatı Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,5 arttı

  Mayıs2020 Katı Yakıt Verileri

  74
  0

  Katı Yakıtlar, Mayıs 2020

  Linyit(1) satılabilir üretimi bir önceki aya göre %2,2, Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %42,0 azaldı.

  Taşkömürü üretimi Mayıs ayında 17 bin 354 ton olarak gerçekleşti

  Taşkömürü satılabilir üretimi bir önceki aya göre %30,7 artarken, Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %33,6 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %84,2 azaldı.

  Taşkömürü koku satılabilir üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre %2,0 arttı, Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre ise %7,0 azaldı.

  Taşkömürü ithalatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,5 arttı

  Taşkömürü ithalatı Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,5 artarken, Mayıs ayında bir önceki aya göre %6,0 ve önceki yılın aynı ayına göre ise %13,0 azaldı.

  Taşkömürü koku ithalatı bir önceki aya göre %53,2, Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %11,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %49,4 azaldı.

  Ocak-Mayıs döneminde üretimin teslimatları karşılama oranı en yüksek linyitte gerçekleşti

  Üretimin teslimatları karşılama oranı(2) Ocak-Mayıs döneminde %107,4 ile en yüksek linyitte gerçekleşti. Bu oran taşkömürü kokunda %90,1 iken taşkömüründe %2,5 olarak hesaplandı.

  Taşkömürü ve linyit teslimatı en fazla termik santrallere yapıldı

  Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; Mayıs ayında taşkömürü teslimatının %50,5’i termik santrallere, %24,0’ı kok tesislerine, %12,5’i demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken, linyit teslimatının %86,1’i termik santrallere ve %9,8’i demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokununda ise en fazla teslimat %98,8 ile demir-çelik sanayine yapıldı.

  Bu konu ile ilgili bir sonraki haber bülteninin yayımlanma tarihi 24 Ağustos 2020’dir.
                                                                                                                                                                                       

  AÇIKLAMALAR

  (1) Linyit kömürü miktarına asfaltit kömürü de dahil edilmiştir.
  (2) Bir katı yakıtın teslimatının, satılabilir üretimle karşılanabilen kısmının oranını göstermektedir.
  Üretimin teslimatları karşılama oranı = (satılabilir üretim miktarı / teslimat miktarı)*100


  Kaynak: TÜİK
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here