Ana sayfa Muhasebe Taşıma irsaliyeleri e-irsaliye kapsamında mıdır?

Taşıma irsaliyeleri e-irsaliye kapsamında mıdır?

Taşıma irsaliyeleri e-irsaliye kapsamında mıdır?

636
0

Kargo firmalarının düzenlediği taşıma irsaliyeleri e-irsaliye kapsamında mıdır?

Taşıma irsaliyesi farklı bir belgedir. (VUK md.240) Taşıma irsaliyesini nakliye firmaları düzenler.

Sevk irsaliyesi ise malı sevk edenlerce düzenlenir. (VUK Md.230-231) Sevk irsaliyesi e- irsaliye kapsamındadır. Taşıma irsaliyesi e-irsaliye kapsamında değildir.

Firmamız demir ticareti yapmaktadır. Firmamızın sattığı mallar firmamıza gelmeden, müşterimiz tarafından ithalatçı firmanın deposundan alınmakta taşıması yapılmaktadır. Bu durumda firmamız sevk irsaliyesi düzenlemek zorunda mıdır?

Malı taşıyan ve taşıtan sizin müşteriniz olduğu için sevk irsaliyesini de müşteriniz düzenleyecektir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here