Ana sayfa Muhasebe Tasfiyeye giren şirketlerin KDV beyannamesinde kümülatif satış toplamları sıfırlanır mı?

  Tasfiyeye giren şirketlerin KDV beyannamesinde kümülatif satış toplamları sıfırlanır mı?

  Tasfiye halinde vergileme, defter ve belge düzeni,

  73
  0

  İlk defa tasfiye işlemleri yapacağımdan tereddütte kaldım. Firmanın 01.10.2021 tarihinde tasfiyeye girişi tescil olmuştur. 01.10.2021 tarihi itibariyle tasfiye öncesi bilançosu çıkartılıp kar zarar hesaplanacak ve aynı tarih itibariyle yeni tasfiye halinde olan şirket defterlerine açılış bilançosu olarak kayıt edilecek doğru mudur? KDV beyannamesi yaparken 01.10.2021 tarihinden önceki devreden KDV aynen devam edecek mi? Tasfiye döneminin ilk KDV beyannamesindeki kümülatif satışlar toplamı önceki yekünün üstüne ilave mi olacak yoksa sıfırdan mı başlayacak? kümülatif toplam üzerine devam edilecekse tasfiye dönemi gelir tablosu ile uyumsuzluk olacaktır.  Aynı fatura ciltlerini kullanmaya devam edebilir miyiz tasfiye döneminde? 

  01/01/2021-01/10/2021 dönemi i için Mali tablolar hazırlanır elde edilen kar veya zarar beyan edilir. 01/10/2021 tarihinde “Tasfiye halindeki” şirketin açılış bilançosu olur. 

  Devreden KDV yeni mükellefiyet sisteminde “Devreden KDV” olarak kullanılır. 

  Kümüle toplam yeniden başlar.

  Yeni fatura bastırılır (Unvan Tasfiye halinde …) veya e-arşiv fatura kullanılır.

  Tasfiyeye giren şirket için yeni defter mi tasdik edilecek?

  Tasfiye sonu kurumlar beyannamesinde sermaye hesabı bakiye verir mi?

  Tasfiyesi devam eden şirketin aktifine kayıtlı olmayan aracın bulunamaması halinde tasfiyeyi sonlandırabilir miyiz?

  Tasfiye sürecinde sermaye düzeltmesi olumlu farkları ortaklara dağıtılırsa stopaj ödenmeli midir?

  Limited şirket tasfiyeye girdiğinde ortakların Bağ-Kur kaydı ne zaman kapanır?


  Kaynak: İsmmmo, GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here