Ana sayfa Muhasebe Tasfiyeye giren bir firmanın alacaklılara ne zaman çağrı yapması gerekmektedir?

  Tasfiyeye giren bir firmanın alacaklılara ne zaman çağrı yapması gerekmektedir?

  30
  0
  Anonim şirketlerde tasfiyeye giriş için başvuruda bulunacak firmanın alacaklılara çağrısı ne zaman yapması gerekiyor?

  Alacaklılara davetten sonra süre sonunda bilanço sıfırlanıyor ise kamu bankasına ödeme ve sicile bildirim gerekli olmayacaktır. Ancak tasfiye süresi dolduğunda hala alacaklı olup adresi bilinmeyen var ise alacağı kamu bankasına yatırılıp bu durum sicile bildirilmesi sonrasında tasfiye sonu işlemlerinize başlayabilirsiniz. 


  Anonim şirkettimizde tasfiye işlemi giriş işlemi olacaktır. Firmanın tasfiye dönemi öncesi bilançosunun ve mizanının hazırlanıp onaylanması gerekir mi? 

  Kanun gereği tasfiye kararı sonrası tasfiye memuru bilanço hazırlayıp bunu da genel kurula sunması gerekmektedir. 


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here