Ana sayfa Muhasebe Tasfiyeye girecek şirketin aktifindeki gayrimenkulü karlı satması halinde oluşan kar vergiye tabi...

Tasfiyeye girecek şirketin aktifindeki gayrimenkulü karlı satması halinde oluşan kar vergiye tabi olacak mı?

560
0

Şirketimiz tasfiyeye girecek. Şirketin aktifinde kayıtlı bina ve depomuz var. Şirkette kullanmak amacıyla alındı. Yaklaşık 15 yıldır aktifte. Şimdi tasfiyeye gireceği için şirket ortağı adına satış yapılacak.

Sorum :
1-Kurumlar vergisinde iştirak indirimi yapılabilir mi? % Kaçtır?
2-Sorum bina satışı gerçekleşince şirket ve ortağı ile arasında kira sözleşmesi yapar mı?
(17.12.2018)

Kurumlar vergisinde iştirak indirimi diye bir indirim olmaz. KVK 5. maddesinde belirtilen şartalar varsa Gayrimenkulün satışından elde edilen kazancın % 50’si KV den istisnadır. Bu istisnanın uygulanabilmesi için Karın sermaye ye ilave edilmesi gerekir. Kira sözleşmesi elbette yapılacaktır.

 


Kaynak:ISMMMO
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Gayrimenkul satışında KDV matrahı ne olacaktır?

 

Gayrimenkul satış kazancını hesaplarken alış bedelini bugüne nasıl getireceğiz?

 

İşyeri olarak yapılan gayrimenkul satışlarında KDV oranı 31.12.2018 tarihine kadar % kaç uygulanacaktır?

 

Gayrimenkul Satış Bedelinin Yarısının Satıştan Önce Avans Olarak Alınması Halinde Kurumlar Vergisi İstisnasından Faydalanabilir mi?

 

Almanya’da Yaşayan Vatandaşlarımız İçin Türkiye-Almanya Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının Uygulanmasına İlişkin Rehber

 

Ortalama Döviz Kuru Programı

 

YEVMİYE MADDESİ

,

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here