Ana sayfa TTK Tasfiye Süresi Nedir ve Ne Zaman Başlar?

  Tasfiye Süresi Nedir ve Ne Zaman Başlar?

  4434
  0

  9 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına Dair Kanun ile Türk Ticaret Kanununda yapılan değişikliler ile tasfiye süresi 1 yıldan 6 aya indirilmiştir. Ancak ana mukavelede bu yönde bir düzenleme var ise ana mukaveledeki yazılmış kurula uygun işlemlerin yapılması gerekmektedir.

  Tasfiye süresi: Tasfiyeye girişten itibaren 3 ilandan sonra başlar.

  ***09.08.2016 tarihinden önce tasfiyeye girmişlerse 6 aylık süre uygulamasından yararlanılmayacaktır.

  Tasfiye 6 aydan kısa bir sürede sonuçlandırılmak isteniyorsa; asliye ticaret mahkemesine erken dağıtım kararı ile başvuru yapılır. Mahkeme kararı çıkınca ticaret sicilden tescil sonrası tasfiye sonuçlanır.

  ***Tasfiye 6 aydan fazla sürmüş ise tasfiye sonuna kadar her yıl olağan genel kurul yapılması zorunludur.

  Kaynak: Resmi Gazete – Türk Ticaret Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here