Ana sayfa Muhasebe Tasfiye sürecinde olan firmalar aktiflerinde kayıtlı demirbaşların çıkışlarını nasıl yapmalıdır?

  Tasfiye sürecinde olan firmalar aktiflerinde kayıtlı demirbaşların çıkışlarını nasıl yapmalıdır?

  Kapanış yapılan bir firmaya kapanış sonrası kesilen e-arşiv faturaları nasıl düzeltebilirim?, Tasfiye sonunda kalan demirbaşları hangi tutardan fatura etmeliyiz?

  97
  0

  Tasfiyede olan üç ortaklı bir limited şirketin tasfiye sonunda demirbaş çıkışları nasıl ve kimin adına yapılmalıdır?

  Demirbaş kime satılırsa onun adına fatura edilir.

  Satış; piyasa değeri veya hurda değeri ile yapılır.

  Hissedarlara hisseleri oranında fatura kesilmez.

  Demirbaş bölünmez.

  Ağustos ayında 11.08.2020- 14.08.2020 ve 20.08.2020 tarihlerinde kapanış veren 3 tane gerçek kişi mükellefine e-serbest meslek makbuzunu yanlışlıkla 31.08.2020 tarihinde kestim. Bu yanlışlığı nasıl düzeltebilirim. Ya da ne yapmalıyım?

  GİB portal kullanılarak makbuz düzenlendiyse iptal edilemez.

  Ancak kapanış sonrası düzenlenen makbuz sebebiyle, durumunuzu arz eden bir dilekçeyi Gelir İdaresi Başkanlığı’na sunmalısınız.

  Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre süreci takip etmelisiniz.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here