Ana sayfa Muhasebe Tarafımıza yanlış düzenlenen e-arşiv fatura için iade faturası düzenlemeli miyiz?

  Tarafımıza yanlış düzenlenen e-arşiv fatura için iade faturası düzenlemeli miyiz?

  62
  0

  2019 yılı ciro limiti nedeniyle 01.07.2020 tarihinde E-Faturaya geçen mükellefimiz E-Fatura mükellefi olmayan bir şirkete düzenleyeceği fatura için E-Arşiv Portalı kullanmak istediğinde “Bu mükellef E-Fatura Kullanıcısı” uyarısı veriyor.

  Önceden beri E-Fatura kullanıcısı olanlar 01.01.2020 tarihinde E-Arşiv Fatura kullanıcısı da olmak zorundaydı ama 01.07.2020 tarihinde geçenler için böyle bir zorunluluk olmaması, E-Arşiv Fatura Portalını kullanıyor olmamız gerekiyor diye düşünüyoruz. Atladığımız bir durum mu var?

  VUK 509 kapsamında tüm e-fatura mükellefleri aynı zamanda e-arşiv fatura mükellefiyeti yaptırmak zorundadırlar.

  Satıcı firma e-arşivden firmaya fatura kesiyor önce yanlış fatura kesiyor. KDV % 8 kesmesi gerekirken kdv’siz düzenlemiştir. Yanlış düzenlediğimiz fatura için bizden iade faturası istiyor. Böyle bir işlem yapmalıyım?

  İade faturası olmaz. Düşünceniz doğrudur.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here