9.5 C
İstanbul
Cumartesi, 17 Nisan 2021 7:55
Ana sayfa Etiketler Olur

Etiket: olur

Kendi ürettiği ekmekleri semt pazarlarında satanlar basit usul mükellefi olur mu?

0
T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Kanunları Grup Müdürlüğü Sayı : 13649056-120.01.01-6522 02.02.2021 Konu : Basit Usulde Vergilendirme hk.   İlgide kayıtlı özelge talep formunda, ekmek, pasta ve unlu mamullerin perakende ticaretinden dolayı...

Güzellik salonu işletmesi basit usule tabi olur mu?

0
T.C.HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Kanunları Grup Müdürlüğü Sayı : 13649056-120-E.72119 29.12.2020 Konu : Güzellik salonu işletmesinde basit usul mükellefiyet İlgi : 06/10/2020 tarih ve 146493 sayılı özelge talep formunuz.   İlgide kayıtlı özelge...

Şahıs firmasına ortak alınabilir mi?

0
Şahıs firmasına %40 hisse ile dışarıdan bir şahıs ortak olabilir mi? Vergi dairesine bildirim nasıl yapılır? Öncelikle mevcut şahıs firmasını kapatıp adi ortaklık olarak...

Vergi dairesinde resen açılışı yapılan müşteri için SMMM sözleşmesini 1 yıl...

0
Kayıtsız faaliyette olan bir gerçek kişi için açılış yapmak üzereyim. Vergi dairesi açılış için 01.01.2018 tarihini uygun gördü ve bu tarih itibari ile beyan...

Kur değerlemesi yapmasak olur mu?

0
İthalatçı firmada yurt dışı satıcılara ait bazı borçlar ödenememektedir. Ancak kur değerlemesi zamanlarında tereddütler yaşamaktayım. Bu borçları değerlenmeden bırakılırsa eleştiri konusu olur mu? İlerde...

Uluslararası taşımacılık yapan şirketin düzenlediği temliknamede damga vergisi olur mu?

0
Uluslararası taşımacılık yapan bir şirket temlikname düzenleme durumunda damga vergisi istisnası olur mu?   Sözleşme Türkiye de yapılması halinde DV istisnası olmaz. DV hesaplanması gerekir.         Kaynak:...

Alacağının sona bırakılmasına dair yazılı irade beyanı damga vergisine tabi midir?

0
Yabancı bir şirket, Türk Ticaret Kanunu 376. maddesi 3. fıkrası kapsamında, mükellefimiz (limited şirket) lehine bir beyan vererek kendi alacağının sıralamada diğer alacaklılardan öncelik...

Belgesiz cari hesap düzeltmesi yapılabilir mi?

0
Transit ticaret yapan bir firma malı sattığı ülkedeki şirket eksik çıktığından bahisle eksik miktar kadar az ödeme yapacağını belirtiyor. Biz eksik için belge istedik....

Yurt dışından Türkiye’ye kısa süreli eğitim vermeye gelen kişiler için gelir...

0
Yurt dışından, Türk firmasına kısa süreli eğitim ve danışmanlık vermek üzere gelen yabancı uyruklu gerçek kişiye yapılan ödemeler nasıl gider gösterilebilir? Gelen kişi fatura...

Bankadan gönderdiğimiz döviz alıcının hesabına 2 gün sonra geçerse arada fark...

0
Yurt içinde döviz olarak çalıştığımız bir firmamız bulunmaktadır. Firmaya ödemelerimizi döviz olarak yapmaktayız. Kayda ödeme yaptığımız (banka hesaplarımızdan çıkan) tarihe denk gelen merkez bankası...